Urlop rodzicielski w USA

USA jest jedynym wysoko rozwiniętym krajem na świecie, który nie oferuje płatnego urlopu rodzicielskiego. Na poziomie federalnym, kobieta ma prawo do 12 tygodni bezpłatnego urlopu macierzyńskiego, podczas którego chronione jest jej stanowisko pracy.

Uwaga, przed przeczytaniem poniższego tekstu proszę pamiętać, że stan Kalifornia oferuje jeden z najbardziej hojnych urlopów rodzicielskich w kraju, a Kalifornijczycy uważają się za szczęściarzy (aż do pierwszej rozmowy ze Szwedem).

Otóż w stanie Kalifornia, rodzic może summa summarum wziąć 16 tygodni płatnego, chronionego urlopu (50% pensji, z limitem do $1067 tygodniowo). Tak więc jeśli zarabiasz miesięcznie $10000 to i tak masz prawo jedynie do minimum. Nie ma się co dziwić, że tak niewielu ojców decyduje się wykorzystać należne im tygodnie w domu z dzieckiem-powód jest prosty, rodzina musi z czegoś wyżyć. Wracając do owych 16 tygodni urlopu, to składają się na nie cztery ustawy, które można połączyć niczym puzzle i skorzystać z bycia z dzieckiem jak najdłużej. Jedna z tych ustaw nazywa się California Pregnancy Disability Leave, czyli w wolnym tłumaczeniu urlop od niepełnosprawności spowodowanej ciążą.

Kilka dużych firm w Dolinie Krzemowej oferuje, ich zdaniem, cudowne dodatki rodzicielskie w postaci 16 płatnych tygodni urlopu rodzicielskiego lub więcej. Jednak nie każdy chce lub ma szczęście dla tych firm pracować, tak więc podsumowywując urlop rodzicielski w USA jest znikomy. Nie każda rodzina ma również możliwość utrzymania się z jednej pensji i kobieta musi wrócić po 4 lub trzech miesiącach do pracy. A o tym co zrobić z niemowlakiem i co to są pokoje laktacyjne już w nadchodzącym tygodniu.

Leave a Reply

*